Domek z naczepy tira?!
Niemalże codziennie jadąc samochodem czy idąc pieszo, mijają nas tiry.


Czy przyszło Ci na myśl, aby z naczepy takiego tira stworzyć dom dla siebie?


Nie wiemy czy kiedykolwiek przyszłoby nam to do głowy, gdyby nie Aneta i Darek. To Oni byli pomysłodawcami tej koncepcji. Poprosili nas o wsparcie, abyśmy wspólnymi siłami taki domek dla Nich stworzyli. Od początku wizja była jedna - ma być w stylu loft z 1 naczepy (ok 34 m2 - nie wymagający pozwolenia, a jedynie odpowiednich zgłoszeń). Właściciele tego domku kochają styl industrialny. Nie ukrywamy, że my również, stąd ta koncepcja była bliska naszym sercom.


Aneta i Darek wiedzieli czym się zajmujemy, i że kochamy niestandardowe projekty. Dla osób, które jeszcze nas nie znają, to oficjalnie informujemy, że mamy totalnego świra na punkcie urządzania wnętrz ;)


Pewnie zastanawiasz się, jak to jest możliwe, aby zrobić domek z naczepy tira?!


Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne, ale uwaga - nie jest też aż tak proste, jakby się mogło wydawać. Tak jak w przypadku budowy domu, o pewnych rzeczach trzeba pomyśleć wcześniej, już na etapie tworzenia projektu.
Jak w 4 krokach stworzyliśmy domek z naczepy tira?
1. Plan prac i projekt domku


Zanim rozpoczęliśmy jakiekolwiek prace, musieliśmy określić wizję tego, co chcemy zrobić i jak ma to wyglądać.


Tak jak w przypadku budowy domu, poza zakupem odpowiedniej działki, wyborem - w tym przypadku - odpowiedniej naczepy, spełnieniem określonych wymogów i uzyskaniem zgód/pozwoleń, trzeba zaplanować przyłącza mediów oraz stworzyć projekt domu. Tak też było w tym przypadku. Darek zajął się wszelkimi formalnościami, dokonał wyboru naczepy oraz zadbał też o przyłącza itp. My natomiast zajęliśmy się planowaniem domku wewnątrz (m.in. podziałem przestrzeni na kilka pomieszczeń, zaprojektowaniem ich wyglądu i funkcjonalności, stworzeniem mebli oraz znalezieniem pozostałych elementów wystroju wnętrza).Tak wyglądały początki prac nad projektem:
2. Zakup działkiMieliśmy już plan i wizję tego, jak chcemy, aby domek wyglądał. Pozostało przejść do konkretnych działań i realizacji założonego planu. Teraz trzeba było skupić się na wyborze i zakupie działki, czyli miejsca, gdzie taki domek miałby powstać.


Aneta i Darek znaleźli wyjątkowo urokliwe miejsce. Blisko miasta, a jednak wieś - cisza, spokój, dookoła lasy i zwierzęta... Miejsce marzenie! Zobacz na poniższych zdjęciach.

Jeśli masz działkę i zastanawiasz się teraz nad możliwościami postawienie na niej takiego domku, to koniecznie zacznij od sprawdzenia warunków zabudowy działki (będziesz miał w nich określone, na co możesz przeznaczyć swoją działkę).


Jeśli natomiast jej jeszcze nie posiadasz, to musisz zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca dla siebie :)


Jeśli zastanawiasz się jakie wymogi musi spełniać działka i czy taki domek wymaga pozwolenia na budową, to być może będziesz rozczarowany, ale nie będziemy tutaj pisać o kwestiach formalnych. Przepisy się zmieniają, a my nie chcielibyśmy, abyś sugerując się informacją zamieszczoną tutaj i aktualną na dzień tworzenia domku dla Anety i Darka, popełnił jakiś błąd. W chwili tworzenia tego wpisu, przepisy przewidują możliwość postawienia takiego domku (rekreacyjnego) na zgłoszenie i nie trzeba posiadać pozwolenia na jego budowę.


Poprzez ten wpis, chcielibyśmy Cię jedynie zainspirować i pokazać, że taki domek jest możliwy do wykonania.


Działka już jest. Wszystkie wymogi sprawdzone. Czas na dalsze kroki.
3. Wybór naczepy, transport na działkę i jej posadowienieTu mieliśmy prostą sprawę, bo Aneta z Darkiem posiadali już odpowiednią naczepę. Jeśli rozważasz zrobienie takiego domku dla siebie i zastanawiasz się, gdzie znaleźć taką naczepę, to możesz ją kupić poprzez ogłoszenia dostępne w internecie lub spróbować dogadać się z jakąś firmą transportową. Tu zdradzimy Ci sekret! Warto, aby była to chłodnia, gdyż od razu będą w niej usztywnione ściany z izolacją.

Do transportu takiej naczepy musisz wynająć odpowiednią firmę, która bezpiecznie przewiezie w docelowe miejsce, a następnie firmę, która ustawi naczepę w wyznaczonym miejscu (z uwagi na koszty, najlepiej gdyby była to firma lokalna, znajdująca się jak najbliżej Twojej działki).


Przed posadowieniem naczepy, należy przygotować pod nią fundamenty - tu masz wiele możliwości i sposobów na ich wykonanie (zrobić standardowe ławy fundamentowe, zakupić gotowe bloczki itd). W internecie znajdziesz całą masę artykułów na ten temat.
4. Przekształcenie naczepy tira w domekW końcu nadszedł moment, kiedy mogliśmy rozpocząć najprzyjemniejszą dla nas część prac i przekształcić naczepę w prawdziwy domek.


Wiele prac działo się jednocześnie, ale na pewno trzeba było zacząć od wycięcia otworów na okna, a następnie ich wstawienie.


Kolejnymi krokami było:

  • rozprowadzenie elektryki,

  • pokrycie ścian zewnętrznych i dachu blachą (przed położeniem blachy, ściany zostały dodatkowo ocieplone wełną mineralną, a na dachu został zbudowany stelaż ze spadkiem),

  • pokrycie podłogi żywicą epoksydową (podłoga została oryginalna, pokryta jedynie cienką warstwą, szarej żywicy epoksydowej),

  • postawienie ścianek działowych (wewnątrz wydzieliliśmy miejsce na sypialnię oraz łazienkę; stelaż ścian zbudowaliśmy z kantówek i wypełniliśmy watą, aby wygłuszyć pomieszczenia, do takiej konstrukcji przytwierdziliśmy płyty laminowane, tworzące finalny efekt ścian),

  • wykonanie instalacji hydraulicznych.

Jak się okazało w trakcie prac, z uwagi na ogromne krzywizny ścian i podłoża naczepy, najwięcej trudności sprawiło nam wyrównanie ścian i pokrycie ich płytami laminowanymi. Na wprost wejścia, zamontowaliśmy 8 dużych, poziomych luster. Zrobiły one ogromną robotę, bo nie tylko wizualnie powiększyły wnętrze, ale odbija się w nich również las. Uznaliśmy, że jest to genialne miejsce na ustawienie stołu, bo gdzie przy nim nie usiądziesz, tam masz przepiękny widok na ogród i las. Sufit został obłożony płytami kartonowo-gipsowymi i pomalowany na biało.Zobacz początki przekształcania naczepy w domek:


Jak już mieliśmy bazę wnętrza, mogliśmy przejść do wypełniania go meblami i dodatkami. Wszystkie meble (kuchnia, szafa, stół, komoda, stolik kawowy, meble do łazienki, meble do sypialni - łóżko i zabudowa meblowa) oraz drzwi przesuwne do łazienki i sypialni, były wykonane przez nas na zamówienie.Zobacz jak wypełniliśmy domek meblami:
Efekt finalny:Teraz widzisz, że mały domek (ok 35 m2) można wykonać nawet z naczepy tira. Niesłychane, prawda?! Uwierz, że my też byliśmy zaskoczeni tym pomysłem, ale że kochamy wyzwania, bez wahania podjęliśmy się tej realizacji.Ciekawi jesteśmy Twojej opinii. Czy podoba Ci się domek w takim stylu? Jak oceniasz naszą realizację?Napisz w komentarzu, co o tym myślisz i czy też chciałbyś taki domek.
Pozdrawiamy Cię serdecznie!


Zespół WYMIAROWI
1844 wyświetlenia0 komentarzy